Farklı Düşünme Zamanı

Artık farklı bir bilgi çağında olduğumuz gerçeğini kabul etmeyecek kimse olduğunu sanmıyorum. Son 2 yılda, dünya üzerinde şu ana kadar üretilen verinin %90'nın üretildiği, 5 yıl sonra 212 Milyar 'şey' in internet üzerinden birbirine bağlanacağı ve 9 Milyar mobil kullanıcının ( bir kişinin birden fazla mobil cihazı olacağı düşünülürse) olacağı bir çağda 10 yıl öncesinin kalıpları ile düşünmek sanırım formula 1 araçlarına karşı sıradan bir binek araçla yarışmaya benzeyecektir.

1992 yılında R/3 duyurulduğunda, mevcut iş süreçlerini mükemmelleştirmek için beklenen fırsat ve araçlar SAP tarafından şirketlerin hizmetine sunulmuştu. Öncesinde Finansallar ve Lojistik süreçleri arasında tam ve uyumlu bir entegrasyondan pek bahsedilemezdi. Ancak R/3 sunduğu entegre yapı ile Finansallar, Lojistik ve İnsan Kaynakları süreçlerini tam anlamı ile bütünleştirmiş ve süreçler mükemmel hale gelmişti. Yaklaşık 10 yıl boyunca bu yaklaşım tüm ihtiyaçları karşılamaya yetti. Ancak internet'in yaygınlaşıp ucuzlaması ile artık süreçlerin dış dünya ile entegrasyonu ihtiyacını karşılayamaz hale gelmişti, şirketler tedarikçileri ya da müşterileri ile gerçek zamanlı entegrasyon yapmak istiyordu ve bu kaçınılmazdı. R/3'ün teknolojisi ve yapabildiklerinin çok zorlanması gerekiyordu ve sınırlara gelinmişti.

2004 senesinde duyurulan Netweaver platformu ve ERP'nin yanında BI, CRM, SRM ve SCM de bir araya getirilerek sunulan Business Suite, yeni dönemin ihtiyaçlarını fazlası ile karşılayabiliyordu. Artık SAP tam anlamı ile internet'in tüm imkanlarını şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda ürün ve çözümlerle, şirketlerin kullanımına açmıştı. Artık şirket üst yönetimleri, seçili KPI'lar üzerinden oluşturulan Scorecard'lar ile şirketlerinin ne durumda olduğunu birkaç tık ile (anlık olmasa bile) görebiliyordu ki, bu o zamanlar için harikaydı. Bu yeni dönem de 10 yıl boyunca ihtiyaçları karşılamak için bir kaç kez kendini yeniledi, ama son 5 yılda yaşanan gelişmeler o kadar inanılmazdı ki, tüm bilinen benchmarklar altüst oldu. 

Kullanıcılar artık, ofiste değillerdi sadece, her yerden ve her zaman uygulamalara erişmek istiyorlardı ve erişebiliyorlardı. Facebook, Twitter, benzeri uygulamalar artık yazılım standartlarını belirler olmuştu. Herkes gazeteci olmuş, olup biteni gerçek zamanlı olarak paylaşabilirken, kullandıkları iş uygulamalarının bu kadar karmaşık, hantal ve gerçek zamanlı olamayışını anlayamıyorlardı.

Şirketler bu yeni kuşak tüketicileri çekebilmek için ya da kendilerini anlatabilmek için, çok hızlı stratejiler ve ürünler pazara sunmak zorunda olduklarının farkına vardılar. 

Eskiden 5 yıllık stratejiler belirleyen şirketler, en fazla 2 yılı öngörebilir oldular. İşte tam bu noktada, geleneksel iş uygulamaları ya da çözümleri (ne kadar kusursuz ve sorunsuz olsa da) biranda kullanılmaz hale geldi. 2007 yılında Apple'in Iphone duyurmasından sonra rakiplerin sarsılmaz gibi görünen pazar paylarının 2 sene içinde ne duruma geldiğini düşünmek yeterli sanırım. 

Şirketler mevcut müşterilerini korumak ya da kazanmak için, yaratıcı ve yeni ürünler piyasaya sunmak zorundalar. Hızlı olmak zorundalar, mevcut ERP ya da diğer iş uygulamalarının, kurulması ya da hayata geçirilmesi için aylarca bekleyecek ne enerjileri ne de zamanları var. Çok hızlı dönüşebilen ve değişen ihtiyaçları hızlıca destekleyecek çözümlere ve rehberlere ihtiyacı var. 

Artık Goal based (Amaç bazlı) yaklaşım çağına girdik. Real-time, predictive ve amaca yönelik uygulamaların, çok kısa zamanda, neredeyse hiç eğitime ihtiyaç duyulmadan kullanılabildiği (apple store'dan indirdiğiniz herhangi bir uygulama için eğitim ihtiyacı duydunuz mu) bir dönemdeyiz. Şirketlerin onlara avantaj sağlayacağı bir fikrin mevcut ERP ya da benzeri bir uygulamanın kısıtları yüzünden hayata geçirilememesi kabul edilemez. Artık mevcut çözümlerin sadece platform olmaktan çıkıp, direk olarak yöntem, içerik ve bilgi de verebilmesi gerekiyor. Success Factors, Concur ya da C4C gibi.

Kurulduğu günden beri sadece fason üretim yapmış bir aile şirketinin, yeni dünyada hayatta kalabilmek için kendi markalarını oluşturma kararı, C4C'nin sunduğu hazır içerik ve bilgi ile bir anda hiç bilmedikleri bir alanda edeceği rehberlik, şirketi rakipleri aynı şartlarla rekabet edebilme gücü sağlayacaktır.

SAP S/4 HANA, SF, C4C, concur gibi çözümleri ile bu gerçeği kabul edip destekliyor. 

Son cümle olarak, bu çağda, iş uygulamaları dönüşüm sürecinin mutlaka donanımlı bir rehber ile yapılması gerekmektedir.

About Sarhan Polatateş

Share this post:

Leave a comment

You must register to leave a comment