Start-up Hikayeleri | Miops

smartTalks yıkıcı teknoloji ekosisteminin tüm oyuncularını bir araya getirmeye devam ediyor. Start-up Hikayeleri ile Türkiye'nin en yıkıcı start-up'larını yakından tanımaya çalışacağız. smartcon2016 İstanbul | Start-up Day'de jüri ve izleyici oylarıyla birinci seçilerek Dubai sahnesinde yer alma hakkı kazanan Miops'un hikayesini kurucularından dinliyoruz.
1. Girişiminiz hangi yıkıcı teknoloji alanında faaliyet gösteriyor ve o alanda neleri değiştiriyor?

 MIOPS, tasarlayıp geliştirdiği inovatif ürünler ile tüm dünyada, fotoğrafçılık ve video sektöründeki kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir Türk ArGe firması.

2. Girişiminiz ne zaman kuruldu?

MIOPS markasının sahibi olan ERON ELEKTRONIK, 2013 yılında Onur Çelik, Erkan Yiğiter ve Ali Emir Bayraktar ortaklığında kurulmuştur. 

3. Girişiminiz hangi pazarda faaliyet gösteriyor, b2b & b2c, hedef kitlesi nedir?

MIOPS olarak bugüne kadar ürünlerimizin tamamını yurtdışına sattık. Aslında bunun asıl nedeni hedef pazar olarak Amerika, Avrupa ülkeleri ve Avustralya'yı seçip, tanıtım faaliyetlerini orada yoğunluştırmamızdı. Yeni Kickstarter projemiz MIOPS MOBILE ile birlikte artık Türkiye pazarında da yer almayı düşünüyoruz. Büyük bir başarı sağlayarak hedeflediği fonlamayı projenin ilk 2 gününde yakalayan projemizin linkini aşağıda bulabilirsiniz. 

http://kck.st/2ctDrON

Bugüne kadar ürünümüzü alan firmalar arasında B&H Photo gibi dünyanın en büyük kamera ekipman mağazası ile NASA ve Amerikan ordusu gibi kamu kuruluşları yer almaktadır. Ürünümüzü halihazırda hem online satış mağazamız üzerinden perakende olarak, hem de 18 farklı ülkedeki bayilerimiz aracılığıyla son kullanıcıyla buluşturmaktayız. 

4. Girişiminizin yıkıcı iş modeli hakkında bilgi verebilir misiniz? Gelir modeli nedir, yatırım aldınız mı?

Firmamızı 2013 yılında küçük bir sermaye ile kurarak bugünkü seviyelerine hızlı bir şekilde getirmeyi başardık. Ürünlerimizi Kickstarter üzerinden fonlayarak piyasaya çıkardık ve bu sayede üretime girerken, hem üretim sermayesini elde etmiş olduk hem de üretim planlamasını sağlıklı bir şekilde yapabilme fırsatı yakaladık. Katıldığımız yurtdışı fuarlar ile birlikte yurtdışı bayi ağını kurarak, satışlarımızın ağırlığını perakendeden toptana kaydırdık ve operasyonel eforumuzu düşürdük. Bugüne kadar firma olarak kendi özkaynaklarımız ile büyüdük ve herhangi bir yatırım almadık.

5. Hedefleriniz hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

ArGe faaliyetlerine ağırlık vererek ürün yelpazemizi her geçen gün arttırmak ve ürünlerimizi daha geniş kitlelere ulaştırıp, Türk firmalarının da  teknoloji alanında önemli başarılar elde edebileceğine örnek olmak istiyoruz. Bu nedenle şu anda devam eden Kickstarter projemize herkesin destek olması bizim bu hedefimize ulaşmamız için çok değerli olacaktır. 

6. Kurucular hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Firma ortakları olarak MIOPS öncesinde herhangi bir girişimimiz olmadı. Firma ortaklarının tamamı, Türkiye'nin önde gelen IT ve Telekomunikasyon firmalarında önemli bir kurumsal tecrübeye sahip olup, yöneticilik pozisyonlarında görev almışlardır. Firma ortakları ile ilgili kısa özgeçmişleri aşağıda bulabilirsiniz.

Onur Çelik

1982 İstanbul doğumludur. 2004 yılında YTÜ Elektronik ve Hab. Mühendisliği bölümünden mezun olup NETAŞ firmasında “Yazılım Mühendisi” olarak iş hayatına başlamıştır. 2008 yılında Ericsson firmasında “Destek Mühendisi” olarak görev almaya başlamıştır. İş hayatını devam ettirirken, öğretim hayatına da devam etmiş ve YTÜ Elektronik Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini 2010 yılunda tamamlamıştır. 2010 yılı başında Turkcell firmasında “Kıdemli Uygulama Yöneticisi” olarak işe başlamış ve burada  “Takım Yöneticisi” pozisyonuna kadar terfi etmiştir.  2013 yılında kurulan Eron Elektronik firmasının kurucu ortağı olarak farklı markalar altında Lightning Trigger, Sound Trigger, Laser Trigger, Intervalometer özelliklerini içeren kamera tetikleyici ürünlerin tasarım ve üretimini gerçekleştirmiştir. 

Erkan Yiğiter

1982 İstanbul doğumludur. 2004 yılında YTÜ Elektronik ve Hab. Mühendisliği bölümünden mezun olup iş hayatına Denker Elektronik firmasında "Elektronik Donanım Tasarım Mühendisi" olarak başlamıştır. Kariyerine 2005 yılında NETAŞ firmasında “Yazılım Mühendisi” olarak  devam edip, 2007 yılının sonunda askerlik görevini yapmak üzere bu firmadan ayrılmış ve askerlik görevini tamamladıktan sonra 2008 yılında yine aynı firma ve pozisyondaki görevine geri dönmüştür. Profesyonel iş hayatı ile birlikte öğrenim hayatına da devam etmiş ve 2010 yılında YTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümündeki yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2010 yılında Turkcell firmasında “İş Analisti” olarak işe başlamış ve aynı ekipte “Takım Yöneticisi” pozisyonuna kadar terfi etmiştir. Kurumsal İş hayatının yanında, elektronik donanım ve yazılım alanlarındaki kişisel bilgi ve birkimini sürekli geliştirmiş olup 2013 yılında kurulan Eron Elektronik firmasının kurucu ortağı olarak farklı markalar altında Lightning Trigger, Sound Trigger, Laser Trigger, Intervalometer özelliklerini içeren kamera tetikleyici ürünlerin tasarım ve üretimini gerçekleştirmiştir.

Ali Emir Bayraktar

1979 İstanbul doğumludur. 1997 yılında Avusturya Lisesi'nden, 2001 yılında İTÜ Elektronik ve Hab. Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Amerika'da Purdue University Electrical and Computer Engineering bölümünde tamamlamıştır. Askerlik hizmetini bitirdikten sonra 2005 yılında NETAŞ firmasında Yazılım Mühendisi olarak çalışmaya başlamış ve bu şirkette çeşitli kademlerde görev almıştır. 2013 yılında Eron Elektronik firmasının kurucu ortağı olarak görev almış, firmanın pazarlama, tanıtım ve yurtdışı bağlantıları konusunda görevler üstlenmiştir.


About Onur Çelik

Co-founder | https://tr.linkedin.com/in/onur-celik-935136a/tr
Share this post:

Leave a comment

You must register to leave a comment