Start-up Hikayeleri | Poi

smartTalks yıkıcı teknoloji ekosisteminin tüm oyuncularını bir araya getirmeye devam ediyor. Start-up Hikayeleri ile Türkiye'nin en yıkıcı start-up'larını yakından tanımaya çalışacağız. İlk olarak smartcon2016 İstanbul sahnesinde ağırladığımız POİ ile başlıyoruz.
1. Girişiminiz hangi yıkıcı teknoloji alanında faaliyet gösteriyor ve o alanda neleri değiştiriyor?
Poi fiziksel dünya ile dijital dünya arasında köprüler kuran bir internet of things (IoT) şirketi. Fiziksel dünyanın dijitalleşmesi üzerine yaygın bir düşünce var, halbuki biz ürünlerimizi geliştirirken gördük ki fiziksel dünya dijitalleşmek isterken, dijital dünya da fiziksel dünyaya dahil olmak istiyor. Bu iki dünyayı birbirine yaklaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örneğin bu ürünlerden biri Poi Beacon ile bluetooth teknolojisini WiFi ve GPS ile birleştirerek müşteri ihtiyaçlarına göre konum bazlı servisler sunuyoruz. 50’den fazla şehirde bulunan 650’den fazla Hopi üye mağazası, Poi’nin sağladığı beacon network’ünü kullanarak müşteri davranışlarını analiz edebiliyor. Poi Indoor Navigation teknolojisi ile görme engelliler AVM’lerde dolaşırken yakınlarında bulunan mağazanın ismini duyabiliyor ve istedikleri yere sesli yönlendirmeden yararlanarak özgürce gidebiliyor. Dijital ve fiziksel dünyayı birleştirirken hayatı da kolaylaştıran farklı teknolojiler üzerine de çalışıyoruz. Mesela, tıklandığında WiFi bağlantısı ile otomatik olarak sipariş, çağrı vs. gibi aksiyonları gerçekleştirebilen Poi Button ürünümüz, fiziksel bir aksiyonu dijitale  taşıyor.

2. Girişiminiz ne zaman kuruldu?
Poi, 2012 yılında kuruldu.

3. Girişiminiz hangi pazarda faaliyet gösteriyor, b2b & b2c, hedef kitlesi nedir?
Şu anda B2B pazarında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yakın zamanda duyacağınız, yine konum bazlı teknolojimizi kullanan farklı ürünlerimizle B2C alanında da faaliyetlerimize başlayacağız.

4. Girişiminizin yıkıcı iş modeli hakkında bilgi verebilir misiniz? Gelir modeli nedir, yatırım aldınız mı?
Poi olarak sunduğumuz ürünlerde müşteri için ilk yatırım maliyeti bulunmuyor. Leasing modeliyle çalışıyoruz. Bu modeldeki fiyatlandırmamız da alana göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin, perakende sektöründe mağaza sayısı, mağaza büyüklüğü gibi değişkenler etkili oluyor.

5. Hedefleriniz hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?
Poi olarak navigasyon ağının kapsama alanını arttırarak Turkcell Hayal Ortağım ile daha fazla alanda daha fazla Görme Engelliye ulaşmayı ve konum bazlı teknolojiler sayesinde Hopi ve diğer perakende ortaklarımız ile daha fazla müşterinin alışveriş deneyimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca şu an geliştirilmekte olan yeni ürün ve servislerimizle dijital ve fiziksel dünyayı birleştirerek kullanıcılarımızın hayatı kolaylaştırmaya ve zenginleştirmeye devam edeceğiz.

6. Kurucular hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?
Poi’nin kurucusu Gökhan Meriçliler ODTÜ Maden Mühendisliği mezunu. Uluslararası bir enerji şirketi olan Petrobas’ta bir yıl çalıştıktan sonra istifa ederek dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara gönüllü öğretmenlik yaptı. Young Guru Academy(YGA) Amerika Liderlik Kampı’na katıldı. Daha sonra YGA Eşbaşkanı oldu ve GSMA, MIT Tech Review ve Forbes tarafından ödüllendirilen Hayal Ortağım Mobil uygulaması gibi çığır açan sosyal inovasyon projelerine liderlik yaptı. Türkiye’deki 220.000’den fazla görme engellinin daha önce hiç gitmedikleri yerlerde özgürce hareket edebilmesi üzerine çalışırken beacon teknolojisiyle tanıştı. Daha sonra Poi’yi kurdu ve Poi’nin beacondan başlayan ve bir IoT şirketi olarak ilerleyen yolculuğuna liderlik etmeye devam ediyor.

About Gökhan Meriçliler

Co-founder | https://tr.linkedin.com/in/gokhanmericliler
Share this post:

Leave a comment

You must register to leave a comment